Guies de viatge per Catalunya
viatja.cat
Descobreix Catalunya, racó a racó
Costa Brava

Tossa de Mar

La vila vella emmurallada sobre el mar: l'únic recinte medieval fortificat que es conserva al litoral català.

Per Pau Serra · Actualitzada el 13 de juny del 2026

ComparteixWhatsAppTelegramPinterest
La vila vella emmurallada de Tossa de Mar sobre la platja
Foto: Jorge Franganillo (CC BY 2.0) · Wikimedia Commons
Millor època
Primavera–Tardor
Durada ideal
1 dia
Com arribar
Cotxe · GI-682
Valoració
★★★★☆ 4,0

Tossa de Mar és la postal clàssica de la Costa Brava: una vila vella emmurallada que cau directament sobre una platja de sorra daurada. Les muralles i les torres del segle XII, dalt del promontori, fan d'aquest el conjunt fortificat costaner més ben conservat del país.

És una destinació de platja amb història, fàcil de combinar amb un recorregut per les cales del sud de la Costa Brava.

Imprescindibles

  • 1La Vila Vella emmurallada i les seves torres
  • 2El far i el camí de ronda
  • 3La platja Gran i la cala des Codolar
  • 4Vistes des del mirador del castell

Què veure

La Vila Vella és el cor de Tossa: un recinte de muralles i torres que es recorre a peu, amb carrerons empedrats i, al capdamunt, el far i un mirador amb vistes immillorables del litoral. A baix, la platja Gran és el centre de la vida d'estiu.

Què fer

El camí de ronda que surt de la Vila Vella permet descobrir cales més tranquil·les caminant arran de mar. A l'estiu, les barques amb fons de vidre fan recorreguts per les cales del voltant.

Com arribar

Des de Barcelona, aproximadament 1 h 20 min en cotxe; la carretera GI-682 des de Lloret és espectacular però revirada. A l'estiu hi ha autobusos directes des de Barcelona i connexió amb Girona.

On dormir a Tossa de Mar

Hotels, cases rurals i apartaments. Mira la disponibilitat i els preus per a les teves dates.

Mira disponibilitat

Enllaç d'afiliació. Pots reservar sense cap cost addicional.

Què fer a Tossa de Mar

Visites guiades, entrades i excursions d'un dia, amb cancel·lació flexible.

Veure activitats

Enllaç d'afiliació amb GetYourGuide.

Preguntes freqüents

Es pot visitar la Vila Vella de Tossa gratis?
Sí, passejar pel recinte emmurallat i pujar al far és lliure. Alguns espais museístics de l'interior tenen entrada de pagament.
Quina és la millor època per anar a Tossa de Mar?
De juny a setembre per banyar-se; el maig i l'octubre per visitar la vila i fer camí de ronda amb bon temps i sense gentada.

També a Costa Brava

Les cases blanques de Cadaqués vora la badia, amb l'església de Santa Maria al capdamunt
Costa Brava

Cadaqués

El poble blanc del cap de Creus on Dalí va decidir quedar-se: cales de pissarra, carrers costeruts i una llum única.

Primavera–Tardor · 1–2 dies★★★★★
Les cases de colors de Girona reflectides al riu Onyar amb la Catedral al fons
Costa Brava

Girona

Pedres daurades, cases que es miren al riu i un dels calls jueus més ben conservats d'Europa

Primavera–Tardor · Mig dia – 1 dia★★★★★
Façana del Teatre-Museu Dalí a Figueres, amb la paret vermella coronada d'ous blancs i la cúpula geodèsica al fons
Costa Brava

Figueres

La capital de l'Alt Empordà on Dalí va deixar el seu darrer i més gran deliri de geni, coronada per una fortalesa colossal

Primavera–Tardor · Mig dia – 1 dia★★★★☆

Tossa de Mar surt a aquestes guies